İsrail güçlerinden Cenin’e saldırı: 5 Filistinli hayatını kaybetti

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria’nın Cenin kentine düzenlediği baskın ve saldırıda beş Filistinliyi öldürdüğünü açıkladı. Anadolu Ajansı’na konuşan görgü tanıkları, Cenin kentine baskın yapan İsrail ordusunun kentteki El Avde Meydanı’nı bombalaması sonucu ölenlerin olduğunu belirtti.

Görgü tanıkları, kente birçok girişinden baskın düzenleyen İsrail askerlerinin bir evi kuşatarak bombaladığını ve baskına karşı çıkan Filistinlilerle İsrail askerleri arasında silahlı çatışmaların yaşandığını aktardı. Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da “İsrail ordusunun Cenin’e saldırısının ardından beş Filistinlinin cesedi ile bir ağır yaralının Cenin Devlet Hastanesine getirildiği’ bilgisi verildi. İsrail ordusu ise konuya ilişkin açıklamasında, İsrail güçlerinin ‘militanların içeride barikat kurduğu bir binanın etrafını sardığını’ ve ‘İsrail hava kuvvetlerinin bölgedeki hedefleri vurduğunu’ belirtti.

7 EKİM’DEN BU YANA 566 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ

Hayatını kaybeden Filistinlilerin 20 yaşındaki Ahmed Basim Amuri, 23 yaşındaki Kusay Emced Hezuz, 25 yaşındaki Fuad İyad Aziz Eşkar, 30 yaşındaki Yasin Ahmed Mahmud el-Aridi ve 54 yaşındaki Muhammed Mahmud Muhammed Cebbarin olduğu açıklandı.

Son can kayıplarıyla birlikte işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana İsrail askerleri ile İsrailli yasadışı yerleşimcilerin saldırılarında yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısı 566’ya yükseldi, saldırılarda 5 bin 351 Filistinli de yaralandı. İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria’nın Kalkilya ve Nablus, Ramallah ve Beytüllahim kentlerine düzenlediği baskında çok sayıda Filistinliyi gözaltına aldı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x