Gümüşdağ’dan Büyükekşi’ye: Türk futbolunun iyiliği için seçim haziran başında yapılmalı

TFF seçiminin öne alınması için imza veren kulüpler arasında bulunan Başakşehir’in başkanı Gümüşdağ, Büyükekşi’ye, “Yeni bir sezona bazı şeyleri düzeltmeden, apar topar başlayamayız. Bu kadar çok kulübün, bu kadar büyük isyanları varken, yeni bir başkanı mümkün olan en kısa sürede seçmemiz ve ona mümkün olduğu kadar uzun bir hazırlık süreci tanımalıyız” dediğini aktardı.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin 18 Temmuz olarak açıkladığı TFF Seçimli Genel Kurulu’nun daha erkene alınmasını isteyen kulüplerin sayısı her geçen gün artıyor.

Bu amaçla imza veren kulüplerin arasına Başakşehir de katıldı. Kulüpler Birliği Vakfı’nın bugün yapacağı toplantıda, Büyükekşi’ye seçim tarihini erkene alması talep edilecek. Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ, konu ile ilgili dün Büyükekşi ile görüşürken, Türk futbolunun gelecek sezona sağlıklı girebilmesi için seçimin öne alınmasının şart olduğunu bildirdi. Büyükekşi ile yaptığı görüşme ile ilgili Hürriyet’ten Adil Demirçubuk’un sorularını yanıtlayan Gümüşdağ, önemli mesajlar verdi:

ZOR BİR DÖNEMDEYİZ

Büyükekşi ile bir görüşmeniz olmuş. Ne konuştunuz diye sorsak?

Gümüşdağ: Evet, Sayın Federasyon Başkanımız ile bugün bizzat görüştüm. Samimi bir görüşme oldu. Türk futbolu için gerçekten çok zor bir dönemin içinde olduğumuzu, paydaşlar ve TFF yönetimi arasında ciddi kimya kaybı olduğunu, bir an evvel yeni bir yapı kurulması gerektiğini söyledim.

İYİ NİYETLİ OLSANIZ DA BAZEN MESELELER KÖRDÜĞÜM OLABİLİYOR

Seçimi erkene alma isteğinize nasıl yaklaştı kendisi?

Gümüşdağ: Sorunların farkında. Zaten bildiğiniz üzere görev süresinin dolmasına 3 sene olmasına rağmen, temmuz sonunda seçimli genel kurul kararı aldığını açıklamıştı. Futbol gerçekten çok enteresan bir endüstri. İçinde olmadan anlamak kolay değil. Kendine has dinamikleri var ve bazen ne kadar iyi niyetli olursanız olun, meseleler kördüğüm oluyor.

BAZI ŞEYLERI DÜZELTMEDEN YENI SEZONA BAŞLAYAMAYIZ

Bir özeleştiri yaptı mı kendisi? Ya da şöyle soralım; yeni bir tarih söz konusu mu?

Gümüşdağ: Bu noktaya gelirken hepimizin kusuru olmuştur, bunu hiçbirimiz inkar edemeyiz ama artık buraya nasıl geldiğimizi tartışmak yerine, buradan nasıl çıkacağımızı konuşmak lazım çünkü yeni bir sezona bazı şeyleri düzeltmeden, apar topar başlayamayız. Bu kadar çok kulübün, bu kadar büyük isyanları varken, yeni bir başkanı mümkün olan en kısa sürede seçmemiz ve ona mümkün olduğu kadar uzun bir hazırlık süreci tanımalıyız.

SEÇİM TEMMUZA KALMAMALI

Siz de genel kurulun daha erken bir tarihe alınmasını istediniz mi?

Gümüşdağ: Evet, yeni seçilecek başkanın bazı sorunları detaylıca irdeleyebilmesi, kendi ekibini kurabilmesi ve devir teslim sürecini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için, Sayın Federasyon Başkanımız’dan genel kurul tarihini temmuz ortasına değil de haziran ayının başına çekmesinin daha doğru olacağını söyledim.

TFF YÖNETİM KURULU İÇİNDE DE CİDDİ UYUŞMAZLIK VAR

Bu tavsiyelerinize sıcak yaklaştı mı Mehmet Bey?

Gümüşdağ: Sayın Başkanımızın, empatiyle, kulüplerin içinde bulunduğu ruh halini anlayarak, Türk futbolu ve tüm paydaşları adına, bu doğrultuda karar vereceğine inanıyorum. Çünkü sadece kulüpler ile değil, TFF yönetiminin içinde de ciddi bir uyuşmazlık var. Sanıyorum bunu da dikkate alarak sayın Başkan tarihi 10 gün geri çekebileceklerini ifade etti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x