CHP Genel Başkanı Özel KKTC’de 40’ncı yıl kutlamasına katıldı

Başkent Lefkoşa’da kutlamalar, sabah Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın tebrikleri kabulü ve Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasıyla başladı.

Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda düzenlenen resmi geçit töreninde de Tatar, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından tören birliklerini denetledi, halkın bayramını kutladı.

Programda, Erenköy ve Lefke’den atletlerin getirdiği bayraklar, Cumhurbaşkanı Tatar’a sunuldu.

Resmi geçit törenine, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Ünal Üstel, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, KKTC 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanı Tümgeneral Sebahattin Kılınç, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Osman Aytaç, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, bakanlar, milletvekilleri, askeri erkan, Türkiye ve Azerbaycan’dan gelen heyetler ile vatandaşlar da katıldı.

Ersin Tatar, burada yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ta 1963 ile 1974’e kadar Türklere uygulanan haksızlıkları anlatarak, Rumların Ada’da “Helen Cumhuriyeti” kurma istekleri üzerine Türkiye’nin, uluslararası meşru ve garantörlüğünden doğan haklarıyla Barış Harekatı yaptığını belirtti.

Tatar, Kıbrıs davasına hizmet eden, liderlik ve vizyonlarıyla buna sahip çıkan Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş’ı, merhum Adnan Menderes ve Fatin Rüştü Zorlu’yu, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın karar mekanizmasında olan Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan’ı rahmetle anarak, Kıbrıs Türklerinin her zaman barış ve huzurdan yana olduğunu söyledi.

TÜRK YILDIZLARI GÖSTERİ YAPACAK

KKTC’nin kuruluşunun 40. yıl dönümü ve 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı, ülkedeki diğer kentlerde de törenlerle kutlandı, çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Kutlamalar çerçevesinde Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi “Türk Yıldızları” Girne kenti semalarında gösteri uçuşu gerçekleştirecek.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x