BBP lideri Destici’den Yargıtay-AYM kriziyle ilgili açıklama

BBP Genel Başkanı Destici, Yargıtay’ın, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Destici sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, “Büyük Birlik Partisi olarak ilkesel manada kuvvetler ayrılığından ve kuvvetlerin birbirlerini denetleyebileceği bir sistemden yanayız. Bu, aynı zamanda hukuk devleti anlayışımızın gereğidir” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN ACİLEN YENİ SİVİL, TAM DEMOKRATİK BİR ANAYASAYA İHTİYACI VARDIR”

Yaptığı paylaşımda, “Adalet mülkün temelidir” sözünü hatırlatan Destici, “Temelin adalet kurumları arasındaki tartışmalarla zarar görmesini istemeyiz. Yaşananlardan çıkartılabilecek ilk sonuç, hukuk sistemimizin, zaman zaman karşı karşıya kaldığımız benzer problemlere, istismarlara, devlet aleyhindeki faaliyetlere hukukun alet edilmesine yol açmaması için, kendi içindeki boşlukların ve zaafların giderilmesi mecburiyetidir. Gelinen nokta şunu net bir şekilde ortaya koymuştur; Türkiye’nin acilen yeni sivil, tam demokratik bir Anayasaya ihtiyacı vardır. Bütün bu tartışmaları sonlandıracak yeni bir anayasa çağrısı yapmak yerine, sokak ve eylem çığırtkanlığı yapmak samimiyetsizliktir, sorumsuzluktur. Bugünkü tartışmaların çekilmek istendiği alanda, ülkeye, millete, hukuka ve demokrasimize herhangi bir katkı sağlanamayacağı gibi, çözüm toplumsal mutabakat ve yine hukuk çerçevesinde aranmalıdır” dedi. 

 

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x